Domů » Zoo zve na univerzitu třetího věku! Vrací se také cyklus přednášek Večery PodpoVrchem

Zoo zve na univerzitu třetího věku! Vrací se také cyklus přednášek Večery PodpoVrchem

V září nás čeká premiéra filmu a povídaní o bobrech, nově se otevřou dveře vzdělávacího centra i seniorům.

Důležitou funkcí zoologické zahrady je i vzdělávání, což každoročně dokazujeme v našem centru PodpoVRCH. Ročně tudy projde více než 10 000 účastníků různých výukových programů. A i když největší podíl z nich tvoří děti, dveře výukového centra jsou otevřeny pro všechny věkové skupiny. Proto jsme si na nadcházející školní rok připravili nově Zoouniverzitu třetího věku. Přihlásit se mohou zájemci nad 60 let. Čeká na ně celkem 16 přednášek, ve kterých se budeme věnovat nejen zvířatům a zoologii, ale také ochraně přírody kolem nás a prozradíme i to, jak taková zoologická zahrada vlastně funguje. „A také čekáme, že se možná dozvíme něco zajímavého i my, třeba hezkou vzpomínku z naší zoo,“ prozradila vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH Pavla Jarošová.

Přednášet a povídat budou zaměstnanci jihlavské zoo a externí lektoři. První přednáška ve velkém sále centra PodpoVRCH bude v říjnu a potkávat se budeme každé druhé pondělí od 14 do 16 hodin. Cyklus 16 přednášek zakončíme v květnu 2024. Účastnický poplatek za celý cyklus je 500 Kč. Ten zahrnuje nejen přednášky s lektorem, ale také vstup na vybrané akce Zoo Jihlava zdarma a také knižní dárek. Přihlášky je možné posílat Kateřině Martínkové (martinkova@zoojihlava.cz, 565 596 969), která Vám také ráda podá bližší informace.

A po prázdninách se nám znovu vrací i oblíbené Večery PodpoVRCHem. Každý první čtvrtek v měsíci nám zajímaví hosté přijdou povídat o svých cestách, o zvířatech a dalších zajímavých tématech. První bude RNDr. Jitka Uhlíková, Ph.D. z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která bude mluvit „O bobrech vážně i nevážně“. Od 70. let 20. století se naším staronovým sousedem stává bobr evropský. Tento druh je krásnou ukázkou jedinečnosti přírody. Navrací se však do zcela jiné krajiny, než kterou před 200 lety nuceně opustil a jeho základní životní projevy se dostávají do střetu s pocity a zájmy lidí.  Jeho hráze, které jsou často trnem v oku mnohým majitelům pozemků, však vrací do naší krajiny vodu a tím i život. A tak hledání způsobu soužití s tímto zajímavým druhem není jednoduché, ale má smysl a je výzvou současnosti i budoucnosti.

Součástí přednášky bude i premiéra filmu Bobr – Škůdce nebo pomocník? Film uvede Ing. Václav Hlaváč,  ředitel regionálního pracoviště SCHKO Žďárské vrchy, Agentury ochrany přírody a krajiny. Objevte fascinující svět bobřích mokřadů v krátkém dokumentárním filmu. Budete mít možnost nahlédnout do nitra bobřích mokřadů a seznámit se s jejich přínosy pro ohrožené druhy i pro zadržování vody v krajině. Film vám představí tohoto evropského hlodavce ve zcela jiném světle, než jak je běžně prezentován.

Vstupné na přednášku je 50 Kč, v ceně je parkovné do zoo. Program se koná ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, vstup do centra je vedle hlavní pokladny zoo, rezervace předem není nutná. Na všechny se moc těšíme! Zoouniverzita i cyklus přednášek Večery PodpoVRCHem byly podpořeny z fondu Kraje Vysočina.