Domů » Záchranné projekty

Záchranné projekty

Zoologická zahrada Jihlava je svými aktivitami zapojená do několika záchranných projektů po celém světě. Tyto projekty podporujeme akcemi v areálu zoo i mimo něj, prodejem konkrétních suvenýrů a cílenými aktivitami.

Chcete-li podpořit některý z projektů, navštivte náš e-shop. Děkujeme!

Mezi podporované projekty patří:

 

CHRÁNÍME MOŘSKÉ ŽELVY

Všechny druhy mořských želv jsou ohroženy vyhubením. Nejhorší situace je v Indickém oceánu, kde na mnoha místech už mořské želvy zcela vymizely.

Projekt Chráníme mořské želvy se ve spolupráci s indonéskou organizací Konservasi Biota Laut Berau zabývá ochranou 3 ostrovů v oblasti Berau, která tvoří nejdůležitější líhniště pro karety obrovské (Chelonia mydas) v celé jihovýchodní Asii a osmé nejdůležitější líhniště na světě. Vyskytují se zde i kriticky ohrožené karety pravé (Eretmochelys imbricata).

Více informací: www.morskezelvy.cz

 

 

ANTELOPE CONSERVATION

Antelope Conservation je skupina vědců a studentů převážně z České zemědělské univerzity v Praze, jejíž osud se stal nerozlučně spjatý s největší antilopou světa, se západním poddruhem antilopy Derbyho (Taurotragus derbianus) žijícím v západoafrickém Senegalu. Tento druh žije v Senegalu v počtu menším než 300 jedinců. Nikde jinde se tyto antilopy nevyskytují a jejich budoucnost závisí pouze na tomto česko-senegalském týmu.

Více informací: www.derbianus.cz

 

 

THE KUKANG RESCUE PROGRAM

Kukang je indonéský název pro chráněný druh poloopice outloně váhavého (Nycticebus coucang). Cílem programu je ochrana tohoto druhu v Indonésii – obzvlášť v oblasti severní Sumatry, kde se tito outloni přirozeně vyskytují. Obchodování s tímto druhem je zakázáno, ale přesto je to jeden z nejvíce obchodovaných druhů savců v Indonésii vůbec, který je prodáván převážně jako domácí „mazlíček“.

Více informací: www.kukang.org

 

 

TARSIUS

Projekt Tarsius je zaměřen na výzkum a ochranu ohrožených druhů filipínské fauny in-situ, tedy v místě jejich přirozeného výskytu. Filipíny patří mezi světová ohniska biodiverzity tzv. biodiversity hotspots s vysokým stupněm ohrožení, kam by měly být v současnosti soustředěny ochranářské aktivity. Zaměřují se především na hmyzožravého primáta s obrovskýma očima – nártouna filipínského (Tarsius syrichta) a velemyš dinagatskou (Crateromys australis).

Více informací: www.tarsiusproject.org

 

 

SILENT FOREST

Kampaň Silent Forest – Ztichlý les má za cíl upozornit na současný masivní úbytek a vymírání ptačích druhů v tropických deštných lesích jihovýchodní Asie. Ten je vedle ztráty jejich přirozeného prostředí způsobem především jejich nadměrným lovem. Některé druhy pěvců jsou pro své výjimečné a líbivé zbarvení nebo unikátní zpěv v masivních počtech odchytávány z lesů a prodávány na trzích. Často jde o ilegální obchod s chráněnými a kriticky ohroženými druhy.

Více informací: www.silentforest.eu

 

 

IRBIS MONGOLIAN CENTER

Projekt se zaměřuje na výzkum a ochranu irbisů (Panthera uncia) v jejich domovině – v Mongolsku. Cílem je monitoring sněžných levhartů pomocí fotopastí v oblastech jejich výskytu a také podpora pastevců a bývalých pytláků, kteří už sněžné levharty neloví, ale naopak na monitoringu spolupracují. Organizace se také zabývá ochranou dalších zvířat – manulů (Otocolobus manul), poslední divoké populace velbloudů dvouhrbých (Camelus ferus), rysů altajských (Lynx lynx isabellinus) a dalších.

Více informací: www.snowleopardconservancy.org

 

 

ASSOCIATON ANOULAK

Projekt Anoulak je zaměřený na ochranu a průzkum celého ekosystému v Laosu. Cílem projektu je výzkum a monitorování biodiverzity z hlediska ochrany, práce na in-situ projektech pro endemické druhy zvířat v pohoří Annamite, hlídkování proti pytláctví, informovanost a vybudování trvale udržitelných zdrojů obživy pro místní obyvatele. Laos je velmi cenná a relativně nenarušená lokalita s výskytem nesmírně vzácných druhů zvířat. Přes jeho území prochází hranice mezi výskytem severního a jižního poddruhu gibonů bělolících (Nomascus leucogenys), žije zde vzácný langur duk (Pygathrix nemaeus) a různí zoborožci, například zoborožec střapatý (Rhyticeros undulatus) nebo zoborožec rudokrký (Aceros nipalensis). Je to také jedno z posledních míst, kde je možná šance na přežití tajemné saoly (Pseudoryx nghetinhensis).

Více informací: www.conservationlaos.com