Domů » Zoo Jihlava je sice nyní uzavřená, ale mláďata se v ní rodí stále!

Zoo Jihlava je sice nyní uzavřená, ale mláďata se v ní rodí stále!

Jedněmi z mláďat, která se narodila v období nouzového stavu a zavřené zoo, jsou dvojčata outloňů malých (Nycticebus pygmaeus). Ta se narodila minulou neděli 28. března v chovatelském zázemí zoo. Malí outloni se narodili zkušené samici, která porodila vždy po dvou mláďatech i v loňském a předloňském roce a všechna i zdárně odchovala. Takže držte palce, aby i tento její třetí odchov byl úspěšný!

Ouloni malí jsou poloopice, pocházející z pralesů Laosu, Kambodži a Vietnamu v jihovýchodní Asii. Žijí na stromech a keřích, aktivní jsou v noci a živí se rostlinnou i živočišnou potravou. Samice je březí kolem 180 dnů a rodí většinou jedno mládě, vzácněji i dvojčata. Podle červeného seznamu IUCN jsou outloni zařazeni do kategorie ohrožený druh.

Outloni malí i další druhy outloňů mají kvůli nočnímu způsobu života veliké oči a vypadají značně roztomile. Proto jsou velice často pytlačeni, odchytáváni a prodáváni na tržnicích v jihovýchodní Asii jako domácí mazlíčci, nebo nabízeni turistům jako roztomilá zvířátka, s nimiž si mohou udělat fotku na památku. Tito outloni po čase hynou, protože mají vytrhané zuby a jsou dlouhodobě stresovaní špatnou péčí a tak jsou v přírodě chytáni další a další. Proto přímo v Indonésii působí česká ochranářská organizace The Kukang Rescue Program, která se snaží o osvětu mezi místními obyvateli, přímou ochranu outloňů i rekonvalescenci a případný návrat upytlačených a zabavených zvířat zpět do přírody. A díky Vám, našim návštěvníkům a podporovatelům, můžeme tuto organizaci podporovat i my – Zoo Jihlava! Děkujeme.

Autor: Martin Maláč

Foto: Jan Foltán