Domů » Zoo Jihlava hostila ZOO ART

Zoo Jihlava hostila ZOO ART

V jihlavské zoo se v týdnu od 6. do 10. června opět konal sochařský plenér dřevořezby studentů Střední umělecké školy grafické v Jihlavě nazvaný ZOO ART.

Návštěvníci tak mohli na vlastní oči pozorovat, jak mladí umělci přeměnili lipové kmeny v krásné zvířecí sochy. Vzniknula tak třeba busta vlka, rys ostrovid, dvě sochy tapírů, had, krokodýl nebo kapybara. Většina umělců z řad studentů chodí do třetího ročníku, ale jedna práce – ryba a rybí ocas, byla vytvořena čerstvou absolventkou SUŠG Jihlava, která je již zkušenou řezbářkou.

Pro mnohé studenty šlo o první zkušenosti s tvorbou dřevěných soch. I když už jde o zkušené malíře, práce se dřevem je jiná a specifická. Jak říká vedoucí plenéru sochař Radomír Dvořák „sochy jsou spíše statické, jelikož se často jedná o první práce studentů s tímto materiálem. Na rozdíl od hlíny, kdy můžete vždy přidat, tak tady už odřezaný kus nevrátíte. Proto jsme volili možná jednoduší tvary, aby studenti zachytili zvířata doopravdy reálně.“ Kromě něj byli spokojení i samotní mladí umělci. Práce v zoo je velmi bavila, i když někteří zkonstatovali, že se po týdnu fyzické dřiny doopravdy těší domů. Velkou výhodu viděli v tom, že zvířata mohli rovnou pozorovat naživo v zoo, a tak se inspirovat.

V zoo se plenér v dřevořezbě konal po delší přestávce. Sochy zvířat z dřívějších let jsou dlouhodobě vystaveny v areálu jihlavské zoo. Zanedlouho k nim přidáme i letošní nová díla.