Domů » Vesnice Matongo získala novou rákosovou střechu

Vesnice Matongo získala novou rákosovou střechu

Zoologická zahrada Jihlava stále pracuje na vylepšování svého areálu, nové krytiny se dočkala ubikace koz kamerunských.

Africká vesnice Matongo v Zoo Jihlava je typickým obrázkem a pro mnohé návštěvníky je to jeden z prvních expozičních prvků, které se v souvislosti se zoo vybaví. Jedná se o stylové hliněné chýše, inspirace pro ně jsme našli v západním Zimbabwe. Jako střecha slouží rákosová krytina, která doplňuje africkou atmosféru. Jelikož Matongo slouží jako domov pro vybrané druhy zvířat již několik let, tak vliv povětrnostních podmínek se podepsal i na střechách ubikací.

Proto jsme i za pomoci účelové veřejné finanční podpory v rámci memoranda o spolupráci mezi Krajem Vysočina a statutárním městem Jihlava vyměnili rákosovou krytinu na ubikaci koz kamerunských. Dotace byla ve výši 500 000 Kč, celkové náklady na realizaci projektu byly 557 000 Kč bez DPH. Za podporu Kraje Vysočina děkujeme.

Slovo Matongo pochází ze svahilštiny a znamená „vesnice v poušti“. Hliněné stavby poskytují přístřeší plameňákům, lemurům kata, již zminěným kozám kamerunským a dalším hospodářským zvířatům. V jednom objektu najdeme i kaloně a nezapomněli jsme ani na návštěvníky – je zde i občerstvení Okavango. Příští rok by po úpravě jedné z ubikací měli do komplexu vesnice přibýt i lemuři bambusoví.

text a foto Simona Kubičková