Domů » Už po druhé jsme pokořili hranici 350 tisíc návštěvníků! Rok 2023 byl opět rekordní!

Už po druhé jsme pokořili hranici 350 tisíc návštěvníků! Rok 2023 byl opět rekordní!

Jihlavská zoologická zahrada může po roce opět s radostí konstatovat, že má za sebou úspěšné období. Rok 2023 byl rekordní – počtem návštěvníků, ani centrum PodpoVRCH nemělo o zájemce nouzi a navíc jsme se dočkali světového úspěchu na chovatelském poli.

Uplynulý rok byl pro zoologickou zahradu svým způsobem výzvou. Rok 2022 byl rekordní a poprvé v historii zoo jsme překonali hranici 350 000 návštěvníků. „Stejný trend jsme proto chtěli udržet,“ řekl ředitel zoo Jan Vašák. „To však vždy záleží na mnoha faktorech. U nás velkou roli hraje zejména počasí, a to nám přes léto moc nepřálo. Bylo buď moc horko a lidé šli k vodě, nebo naopak pršelo, což pro nás také není úplně ideální,“ vysvětlil. I přesto se můžeme pochlubit opět rekordní návštěvností – celkem k nám za rok zavítalo 354 724 lidí, což je o 1082 více než v roce 2022. Nejvyšší návštěvnost jsme loni měli v červenci – do zoo přišlo 77 150 návštěvníků. V porovnání s rokem 2022 byl horší březen. V roce 2022 v březnu přišlo 22 279, loni pouze 13 739 lidí. „To je následek již zmíněného počasí. Zatímco v předloňském roce byl březen krásný, loni tomu tak nebylo,“ doplňuje Vašák. Rekordní pro nás bylo září – dočkali jsme se rekordního čísla 37 185 návštěvníků. Jedná se o historicky nejvyšší návštěvnost za září.

Velice dobře si vedlo i centrum PodpoVRCH. Tady je návštěvnost tradičně vysoká a zájem o výukové programy je velký. Loni prošlo prostory centra 12 251 účastníků. „Zájem nás velice těší, je to pro nás známka toho, že lidé mají zájem o přírodu,“ zkonstatovala vedoucí centra Pavla Jarošová. „A je dobře podporovat a rozvíjet lásku ke zvířatům a flóře již u dětí,“ doplnila s úsměvem.

Úspěchy, a to dokonce světové, jsme zaznamenali i na chovatelském poli. Největší „bombou“ jsou čtyřčata aligátorů čínských, která přišla na svět na konci července. Rozmnožit tento druh plaza není vůbec jednoduché a vyžadovalo to pečlivou práci našich chovatelek. Odchov má celosvětový význam, v České republice jsme jedna ze dvou zoo, která tyto aligátory chová. V Evropě je má celkem 11 institucí. Naše čtveřice má dokonce již i svého patrona. Symbolickou ochrannou ruku nad aligátory převzal jihlavský rodák, herec a režisér Jiří Havelka.

Prvoodchovu jsme se dočkali u hyen žíhaných. Po deseti letech chovu se na začátku června začaly z nory ozývat zvuky. Postupně výběh začala prozkoumávat celkem tři mláďata. Malé hyeny přivedl na svět nově sestavený pár – samec Hutch, který k nám přišel v roce 2013 a samice Beca dojela v srpnu 2022 ze Parc de la Haute Touche ve Francii.

Z již „tradičních“ odchovů můžeme vyjmenovat: lemury kata, plameňáky nebo lenochoda. V loňském roce se narodila  mláďata u alpak, surikat, ježků ušatých, kosmanů a mnoho dalších. Raritní byla trojčata u scinků šalomounských a ve výčtu bychom mohli dlouho pokračovat. Z větších transportů byl důležitý příchod nového chovného samce babirusy sulaweské, který k nám přijel ze Zoo Opel v Německu. Na konci prosince přijel i samec levharta cejlonského z francouzské Zoo de Cerza. Nesmíme zapomenout ani na loňskou novinku – začali jsme chovat chocholatky modré západní. Samec i samice se narodili v roce 2019 a přicestovali k nám ze Zoo d’Asson ve Francii.

Malí aligátoři čínští jsou světovým úspěchem. Foto: Daniela Oberreiterová

Nový samec babirusy sulaweské přijel z Německa. Foto: Simona Kubičková