Domů » Tygřice Surya odjela do nového domova ve Francii

Tygřice Surya odjela do nového domova ve Francii

Ve středu opustila samice tygra sumaterského jihlavskou zoo, v novém domově bude součástí nového chovného páru.

V roce 2018 se u nás narodila dvojčata tygrů sumaterských (Panthera tigris sumatrae), z čehož jsme měli obrovskou radost. „Bylo však samozřejmé, že zde nemohou všichni tygři zůstat natrvalo. Počítali jsme tedy s tím, že časem odjedou mladé samice do nových domovů,“ vysvětlil ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák. První z nich, Mau, odjedla již v roce 2020 do Německa, konkrétně do Zoo Krefeld. Transport se uskutečnil po jednání s koordinátorem vedoucím Evropskou plemennou knihu pro tento druh. Mau se zde vede dobře, dokonce už odchovává vlastní mláďata.

Odjezd druhé tygřice se uskutečnil tento týden. Suryu jsme nalákali do přepravní bedny, která je součástí systému přepouštěcích boxů uvnitř pavilonu šelem. Poté jsme ji přesunuli do transportní bedny, ve které vyrazila na cestu do francouzské Zoo de la Boissière du Doré. Dnes v brzkých ranních hodinách dorazila tygřice v pořádku na místo. Postupně se bude seznamovat s novým prostředím. Stane se zde součástí nového chovného páru a my věříme, že stejně jako Mau bude mít časem mláďata.

Samice Činta, která v Jihlavě zůstala, však nezůstane sama. Momentálně očekáváme příjezd nového chovného samce. Přesný termín transportu zatím neznáme, v tuto chvíli probíhají úkony spojené s přípravou samotného dovozu. Pokud vše půjde dobře, tak se časem naše zoo dočká dalších mláďat tohoto ohroženého druhu tygra.

Nakládaní Surye proběhlo bez komplikací. Foto: Daniela Oberreiterová