Domů » Třináctiletá samice ohroženého levharta perského porodila své první mládě

Třináctiletá samice ohroženého levharta perského porodila své první mládě

Tento vzácný přírůstek je významným krokem v globálních snahách o zachování ohroženého druhu, jehož populace ve volné přírodě klesá kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nedostatku kořisti.

Zoo Jihlava s hrdostí oznamuje významný úspěch v našem chovatelském programu. Na začátku května se zde narodilo mládě levharta perského (Panthera pardus tulliana). „Původně byla mláďata dvě, ale jedno bylo slabší, nepřežilo první měsíc,“ řekl ředitel zoo Jan Vašák. „První dny jsme mláďata pouze slyšeli, samice je v boudě pečlivě hlídala. Až po několika dnech se chovatelům povedlo do boudy nahlédnout, když samice vyšla ven, proto jsme věděli, že mláďata byla dvě,“ doplnil. „Jedno mládě bylo od začátku drobnější a pravděpodobně nebylo ani dostatečně vyvinuté, proto nepřežilo. Umělý odchov na láhev se v moderních zoo již nedělá, tato zvířata se pak neumí zařadit mezi jedince svého druhu,“ vysvětlil Vašák. Přeživší mládě představuje významný příspěvek k záchraně tohoto kriticky ohroženého druhu. Má za sebou první veterinární kontrolu, během které jsme zjistili, že se jedná o samici.

Tento vzácný přírůstek je o to cennější, že se již téměř nepočítalo s možností, že by samice mohla úspěšně zabřeznout a porodit. Je jí totiž třináct let. První mláďata samice v tomto věku jsou skutečnou raritou.

Narození tohoto mláděte představuje významný krok nejen pro Zoo Jihlava, ale také pro globální snahy o zachování levharta perského. Tento druh je ve volné přírodě ohrožen kvůli ztrátě přirozeného prostředí, pytláctví a nedostatku kořisti.

Levhart perský obývá především horské oblasti Kavkazu, Íránu a Střední Asie. Je znám svou schopností přizpůsobit se různým typům prostředí, od lesů po skalnaté oblasti a polopouště. Je to samotářské zvíře, které preferuje skrytá místa a loví převážně v noci. Jeho kořistí jsou hlavně savci, jako jsou srnci, divoké kozy, divoká prasata, ale také ptáci a menší plazi.

Mládě postupně začíná být víc a víc aktivní, počítáme, že během léta již bude chodit do venkovního výběhu, kde ho budou moct návštěvníci vidět. Zatím objevuje prostory vnitřní ubikace mimo porodní boudu. Do této ubikace návštěvníci nevidí, je to z důvodu klidu pro samici a její mládě. Vidět však mohou samce, který k nám přijel v roce 2021 ze Zoo Plock a je mu šest let. Samice přijela o rok později ze Zoo Münster, a jak je vidět zvířata si padla do oka. Levharty perské chováme od roku 1982, jedná se tedy o tradiční druh pro naší zoo.