Domů » Surya a Mau se představují

Surya a Mau se představují

Nevíte-li, komu v Zoo Jihlava patří jména Mau a Surya, vězte, že patří malým tříměsíčním slečnám tygra sumaterského. Za rok to však budou pořádné, přibližně jeden metrák vážící šelmy s ohromnou silou a potenciálem zabít divoké prase nebo jelena…

A jak ke svým jménům Surya a Mau přišly?

V neděli 24. června, kdy se křtiny malých tygřic pořádaly, bylo v jihlavské zoo i přes chladnější počasí obrovské množství návštěvníků. Od rána měli zaměstnanci zoo připraveny hry, soutěže, ale také třeba tygří kvíz, malování na obličej, nebo netradiční fotokoutek s tygřími kostýmy pro děti i dospělé návštěvníky.

Samotný křest začal v 13:30 na prostranství před pavilonem šelem, které se podařilo návštěvníky zcela zaplnit. Jako kmotra malých tygřic vybrali zaměstnanci zoo mladého, nesmírně talentovaného muzikanta, písničkáře Jana „Pokáče“ Pokorného. Když kmotr tygřích slečen Pokáč a ředitelka zoo Eliška Kubíková strhli samolepky zakrývající do té doby utajená jména tygřic, byli křtu přítomny více než dvě stovky lidí.

Jak novopečený tygří kmotr uvedl, jméno Surya znamená v indonéštině Slunce, zatímco jméno Mau by znamenalo „gr“, neboť tygr se indonésky řekne Harimau. Pokáč totiž do zoo poslal dvě dvojice jmen pro tygřice – Surya – Slunce a Candra – Měsíc a druhou dvojici Hari a Mau – dohromady znamenající tygr. V jihlavské zoo se nejvíce líbilo od každé dvojice jedno jméno. Návštěvníci byli nadšeni zajímavým a vtipným výběrem jmen a také tím, že se malé tygřice i se svojí mámou opravdu po celý den předváděly uvnitř svého pavilonu.

V 16 hodin následoval koncert Pokáče na prostranství louky u dravců naproti australské farmě. Pokáč vydržel hrát přibližně hodinu všechny svoje známé hity za nadšeného aplausu publika, které na koncertě vydrželo i přes to, že přibližně v polovině koncertu spustila krátká dešťová přeháňka. Většinu písní navíc Honza Pokorný hrál na přání návštěvníků.

Celý den se i přes drobnou nepřízeň počasí náramně vydařil zejména díky skvělým návštěvníkům, akčním tygřicím Mau a Surii a jejich novému, velice vtipnému a pohotovému kmotru Pokáčovi.

Prázdniny začínají v Zoo Jihlava!

V sobotu 30. června jsou do jihlavské zoo zvány všechny děti i dospělí na tradiční akci oslavující začátek letních prázdnin a konec školního roku. Od 10 do 16 hodin se budou moci děti setkat s kontaktními zvířaty ve vzdělávacím centru PodpoVRCH, v zoo bude připraveno i malování na obličej a v africké vesnici Matongo výtvarná dílna, kde si budou moci návštěvníci vytvořit obrázky zvířátek z barevných písků. Za příznivého počasí bude v zoo od 14 do 17 hodin probíhat i pozorování Slunce hvězdářským dalekohledem s Jihlavskou astronomickou společností. Zároveň v sobotu začne i komentované krmení vybraných druhů zvířat.

Za vysvědčení do Zoo Jihlava!

Také v letošním roce odmění Zoo Jihlava žáky a studenty za to, že celý školní rok pilně studovali. Od pátku 29. června do neděle 1. července budou mít všechny děti po předložení aktuálního vysvědčení na pokladnách vstup do zoo za pouhou 1 Kč. S jakýmikoliv známkami! U dětí mladších 10 let je nutný doprovod rodičů.

Léto plné zážitků

Na celé letní prázdniny připravila Zoo Jihlava velké množství zážitkových akcí se zvířaty. Oblíbené komentované krmení zvířat začíná již v sobotu 1. července a potrvá celé letní prázdniny. Každý den se mohou návštěvníci blíže seznámit s těmito druhy zvířat:

10.30 surikaty
11.00 dravci nad hlavami (kromě pondělí)
11.30 žirafy
12.00 lamy
12.30 babirusy
13.00 medvědi
13.30 lemuři
14.00 tuleni (případně vydry malé)
15.00 dravci nad hlavami (kromě pondělí)

 

Tisková zpráva č. 12-18

autor: mm