Domů » Soutěže pro žáky a studenty v jihlavské zoo

Soutěže pro žáky a studenty v jihlavské zoo

Po dvouleté covidové přestávce jsme v tomto školním roce opět uspořádali soutěž pro školy s názvem KvíZOOvání. Žáci 1. – 9. třídy soutěžili ve třech kategoriích podle věku. Školní kolo byl zoologický kvíz, který řešili každý jednotlivě za sebe. Celkem se do soutěže zapojilo 22 škol, školního kola se zúčastnilo 2676 žáků. Do základního kola v zoo pak postoupilo vždy 6 nejlepších žáků v jednotlivých kategoriích.   Soutěžní družstvo řešilo společně otázky ze zoologie, poznávali obrázky zvířat nebo různé přírodniny. Tři nejlepší družstva v každé kategorii se utkala ve finále, které se uskutečnilo v jihlavské zoo 16. května. Kromě krátkého kvízu měli soutěžící týmy i „pozorovací“ úkol přímo u výběhů zvířat. Všechny děti se svého úkolu zhostili skvěle a odprezentovali vše před odbornou porotou v čele s panem ředitelem Ing. Janem Vašákem. Na prvním místě skončila v nejmladší kategorie Základní škola Jungmannova, Jihlava, ve střední kategorii 3.-5. třídy vyhrála ZŠ a MŠ Konečná z Havlíčkova Brodu a nejstarší si odvezli vítězství do Nového Veselí. Ceny do soutěže věnovala naše zoo a statutární město Jihlava.

Od začátku února probíhá v Zoo Jihlava 3. ročník korespondenční soutěže TalentZOOm pro děti ve věku 12 až 17 let. Do soutěže se zapojilo téměř 30 soutěžících. Každý měsíc až do konce školního roku je čeká nové zadání s úkoly na určité téma, které musí vyřešit. Tento měsíc je zaměřený na potravní vztahy zvířat, v minulých kolech řešili témata věnované komunikaci a rozmnožování zvířat. Účastníci se odpovědi dozví v knihách, na internetu, nebo při pozorování zvířat v zoo, ve volné přírodě nebo i doma. Do odpovědí můžou přikládat i vlastní fotky, videa nebo dokonce ilustrace. Velmi povedené obrázky nám namalovala a poslala například Ela Kročáková.

Po celou dobu aktivního zapojení mohou soutěžící navštěvovat naši zoo zdarma, případně vyhrát zajímavé ceny a účast na závěrečném setkání v Zoo Jihlava.