Domů » Rozloučili jsme se s letovými ukázkami v Zoo Jihlava

Rozloučili jsme se s letovými ukázkami v Zoo Jihlava

V Zoologické zahradě Jihlava se snažíme návštěvníkům nabídnout i doprovodný program, který jim zpestří návštěvu naší zoo. Přes letní sezónu to jsou mimo akcí k různým světovým dnům zejména komentovaná krmení zvířat. Návštěvníci byli zvyklí i na letové ukázky sov a dravců. Od letošního roku však sokolníci v jihlavské zoo už vystupovat nebudou.

Jihlavská zahrada je situovaná v údolí říčky Jihlávky, což jí dodává osobitý charakter a klima. Její poloha blízko centra města má své výhody, ale na druhou stranu zde již prakticky není prostor pro rozšiřování zahrady. Jako moderní zoologická zahrada se snažíme neustále zlepšovat welfare (životní podmínky) našich zvířat. Doba se posouvá a naše poznatky o zvířatech jsou stále rozsáhlejší. I s ohledem na etologii zvířat rozšiřujeme jejich prostor a snažíme se jim dopřát co nejvíce komfortu. „Musíme brát ohled i na to, jestli se jedná o solitérně žijící zvířata, nebo zda žijí ve skupinách,“ vysvětlil ředitel jihlavské zoo Jan Vašák. Proto jim chceme poskytnout dostatek prostoru. „Tady narážíme právě na rozlohu našeho areálu. Přestože pro rodiny s dětmi je naprosto ideální, pro nás to znamená omezení vzhledem k počtu chovaných druhů a jedinců, abychom mohli všem poskytnout vyhovující podmínky,“ zkonstatoval ředitel zoo.

Zoo Jihlava se dlouhodobě specializuje na chov kočkovitých šelem, drápkatých opic a plazů. A právě první zmiňované potřebují více místa. „Chováme zde více druhů, než aktuálně prezentujeme návštěvníkům,“ poznamenal Vašák. A abychom mohli návštěvníkům ukázat to, na co jsme právem pyšní, potřebujeme zvýšit počet expozic. „Tady jsme právě upřednostnili to, na co se specializujeme, tedy kočkovité šelmy, před dravci a sovami,“ vysvětlil Vašák. Voliéry, které během léta obývali orli, sovy a další druhy, teď budou sloužit různým druhům malých koček. Návštěvníci nově uvidí kočku slaništní (Leopardus geoffroyi), jejíž chov naše zoo koordinuje i v rámci Evropského záchovného programu (EEP) a kočku bengálskou krátkouchou (Prionailurus bengalensis euptilurus). Prostory v zázemí zoo budou uvolněny pro chovné páry kočkovitých šelem. Abychom byli schopní zachovat životaschopné populace, máme v zoo více chovných párů od jednoho druhu. Tento postup se nám dlouhodobě osvědčil a i díky tomu jsme se dostali mezi chovatelskou špičku světa, co se týče kočkovitých šelem.

Uvědomujeme si, že letové ukázky patřily k oblíbeným mezi návštěvníky. „Očekáváme, že tento krok u části veřejnosti nebude populární,“ přiznal Vašák. Spolupráce s Edou a Evou Školoudovými, kteří u nás letové ukázky připravovali, trvala 17 let. „Myslím, že za ty roky zde předvedli velké množství dravců a sov a ukázali doslova statisícům lidí, jak krásná tato zvířata jsou,“ uvedl ředitel. „Velice si vážíme jejich práce, kterou u nás každoročně odváděli, a i touto cestou jim chci poděkovat,“ uzavřel.

Na návštěvníky během léta čekají komentovaná krmení zvířat. Ke stávajícím druhům, se kterými se na krmeních již setkáváme (surikaty, žirafy, lamy, babirusy, medvědi, lemuři a tapíři), se nově přidají nosálové. V červenci a srpnu budou komentovaná krmení probíhat denně, čtyři bloky budou dopoledne a další čtyři odpoledne. Přesné časy krmení najdou návštěvníci na našem webu, v areálu zoo a u vybraných druhů zvířat.