Domů » Rok 2023 přinesl raritní odchovy i rekordní návštěvnost! Na letošní sezónu připravujeme novinky, i tradiční akce

Rok 2023 přinesl raritní odchovy i rekordní návštěvnost! Na letošní sezónu připravujeme novinky, i tradiční akce

Loňský rok hodnotíme v Zoo Jihlava jako velice úspěšný. Opět se podařilo překonat návštěvnický rekord, máme světovou raritu – mláďata aligátorů čínských a skvělá čísla hlásí i Centrum PodpoVRCH. Na letošek připravujeme mnoho akcí a čekají nás změny ohledně vstupného do zoo.

Jsme velice rádi, že rok 2023 můžeme v Zoo Jihlava hodnotit v superlativech. Celkové výnosy byly ve výši více jak 91 mil. Kč, z toho na vstupném se vybralo téměř 40 mil. Kč, na prodeji zboží přes 11 mil. Kč a na parkovném 6 693 502 Kč. Zoologická zahrada, jako příspěvková organizace města, úzce spolupracuje se svým zřizovatelem. Ten poskytl příspěvek ve výši 21 300 000 Kč. Z Fondu Vysočiny jsme získali 21 276,85 Kč, ze Státního fondu životního prostředí 300 000 Kč a z Ministerstva životního prostředí to bylo 858 350 Kč. Dotace Kraje Vysočina pak činila 500 000 Kč. Celkové náklady zoo byly ve výši 85 mil. Kč a hospodářský výsledek za rok 2023 byl po zdanění 5 980 028,96 Kč.

Ředitel zoo Jan Vašák je s loňským rokem spokojený. „V minulém roce se nám dařilo, mám velkou radost nejen z návštěvnického rekordu, ale i z raritních odchovů,“ řekl. „Největší bombou byla čtveřice aligátorů čínských, velkým úspěchem bylo i narození trojčat u hyen žíhaných,“ vyjmenoval. Z dalších odchovů se zoo může pochlubit trojčaty u scinků šalomounských. Nechyběla ale ani mláďata u lemurů kata, plameňáků, lenochodů, alpak, surikat, ježků ušatých kosmanů a dalších. Zmiňovaná rekordní návštěvnost se vyšplhala na 354 724 lidí, z čehož máme velkou radost. Rekordy jsme zaznamenali i v našem centru PodpoVRCH. „Podařilo se nám zde zrealizovat pět set sedmdesát osm programů pro více jak jedenáct tisíc žáků mateřských, základních i středních škol, což je zatím největší počet v naší historii,“ řekla nadšeně vedoucí vzdělávacího centra Pavla Jarošová. „Navíc jsme loni spustili i Univerzitu třetího věku, o kterou je velký zájem, což nás těší. Proto plánujeme s touto aktivitou i nadále pokračovat,“ doplnila.

Zoologická zahrada Jihlava v loňském roce uspořádala 30 akcí, které byly věnovány nejen světovým dnům zvířat. Velké oblibě se těší i komentované prohlídky se zoologem nebo prohlídky pro rodiny s dětmi. Zúčastnili jsme se i akcí mimo zahradu, jakými byly veletrhy, Běh pro zoo nebo dětské neděle, kde jsme pokračovali ve spolupráci s kinem Cinestar. V areálu zoo pak probíhalo i divadelní představení Kniha džunglí, což je úspěšný projekt ve spolupráci s Horáckým divadlem Jihlava.

Nová hlavní sezóna už nám klepe na dveře a s ní i první velká akce v zoo. Připravili jsme si Velikonoce v zoo, se kterými společně oslavíme i Den ptactva. V sobotu 30. 3. 2024 od 10 do 15 hodin bude v zoo jarmark, velikonoční tvoření PodpoVRCHem, komentovaná setkání u zvířat a budeme hledat velikonoční vejce. Ve stánku Českého svazu ochránců přírody se dozvíte, že „Není nora jako nora“. Zároveň zveme všechny majitele ptačího příjmení, aby přišli do zoo, máme pro ně vstupné za polovinu. „Rehkovi, tedy nositelé příjmení ptáka roku, mohou do zoo zcela zdarma,“ doplnil ředitel zoo. „Další akce ale nejsou daleko. V dubnu si připomeneme Den Země, a to nejen u nás v zoo,“ upozornila Jarošová. Oslavu naší planety jsme naplánovali na 21. 4. 2024 a den na to budeme v Třebíči. V sobotu 20. 4. se zapojíme do festivalu Maker Faire Jihlava, který se bude konat v prostorách Modety. Další velká akce nás čeká 1. 5. 2024, což bude již tradičně Den pro zoo. Připomeneme si význam zoo, a představíme i novou kampaň EAZA – Vietnamazing. Jejím smyslem je upozornit na biodiverzitu a důležitost ochrany přírody Vietnamu. Více informací k jednotlivým akcím zveřejníme před jejich konáním.

Návštěvníci budou také znovu využívat sezónní pokladnu z lesoparku Heulos. Otevíráme ji na velikonoční pátek – 29. 3. 2024. Od prvního dubna nás čeká také několik změn. Prodlužuje se otevírací doba pokladen, a to do 17 hod. Návštěvníci mohou v zoo zůstat další dvě hodiny, přičemž pavilony se zavírají hodinu po uzavření pokladen. Další změnou od dubna je navýšení vstupného do zoologické zahrady. „Musíme reagovat na zvyšující se náklady provozu, a to se promítne i do vstupného,“ vysvětlil Vašák. „Věřím však, že i přes navýšení nám návštěvníci zůstanou věrní. Snažíme se jim to kompenzovat vylepšováním návštěvnického servisu, a také se snažíme stále budovat a prezentovat nové druhy,“ nastínil. Z nejbližších novinek by to mělo být dokončení voliéry pro kočkodany Rolowayovi a jejich příchod do zoo. Vstupné se zvedne na 180 Kč pro dospělého a na 120 Kč pro děti. Senioři zaplatí za vstup do zoo 130 Kč. Cena za parkovné zůstává zachována na 150 Kč.

Změna nás čeká i ohledně letových ukázek sov a dravců. Ty jsme se rozhodli po letech ukončit. Naproti tomu ale ukážeme návštěvníkům kočky slaništní – které jsme doteď chovali pouze v zázemí zoo a kočky bengálské krátkouché. A přidáme i nové komentované krmení zvířat – nově se budeme potkávat i u nosálu bělohubých. Více informací v samostatné tiskové zprávě.