Domů » Rok 2022 byl ve znamení rekordů a úspěšných odchovů

Rok 2022 byl ve znamení rekordů a úspěšných odchovů

Loňský rok byl pro Zoo Jihlava velice úspěšný. Podařilo se překonat i návštěvnický rekord, odchovali jsme poprvé pekari Wagnerovy a pokračovali v úspěšných spolupracích.

Rok 2022 hodnotíme v Zoo Jihlava velice pozitivně. Celkové výnosy zoologické zahrady byly ve výši téměř 78 mil. Kč, z toho na vstupném se vybralo 38,5 mil. Kč. Zoologická zahrada, jako příspěvková organizace města, úzce spolupracuje se svým zřizovatelem. Ten poskytl příspěvek ve výši 21 200 000 Kč. „Zoologická zahrada Jihlava je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na Vysočině a v minulém roce se podařilo dosáhnout dalšího návštěvnického rekordu. Jsem moc rád, že se daří dostat do Jihlavy další návštěvníky. Je to důkaz, že jdeme tím správným směrem. Velmi si vážíme práce všech zaměstnanců zoologické zahrady a mohu slíbit, že bude město i nadále podporovat zoologickou zahradu v rozvojových aktivitách“, uvedl náměstek primátora Ing. Richard Šedivý.

Z Ekofondu jsme v roce 2022 získali 70 000 Kč na lesní stezku, která se nachází nejen v zoo, ale přesahuje i do přilehlého parku Heulos. Dále zoologická zahrada získala finance z Ministerstva životního prostředí, a to ve výši téměř 850 000 Kč. Dotace Kraje Vysočina pak činila 500 000 Kč. Náklady za loňský rok se vyšplhaly na téměř 70 mil. Kč, čili celkový zisk zoologické zahrady byl 8 mil. Kč. Za podporu města Jihlava je vděčný i ředitel zoo. „Velice si vážím pomoci ze strany našeho zřizovatele, a to nejen té finanční, ale i lidské,“ uvedl Vašák. Pro rok 2023 se příspěvek od zřizovatele zoo navýší, bude čítat 25 300 000 Kč.

Celkově je ředitel Jan Vašák s uplynulým rokem spokojený. „V loňském roce se nám dařilo, jednak co se týče chovu zvířat, ale i naše akce pro návštěvníky měly úspěch. Dokonce se nám zde mimo návštěvnický rekord podařilo vytvořit i největší živý betlém,“ vyjmenoval. „To, že nám uvízly peníze ve Sberbank, nám ale trochu svázalo ruce a některé větší plánované investice jsme museli pozastavit,“ zkonstatoval ředitel. Díky rekordní návštěvnosti 353 642 návštěvníků, se však podařilo udělat menší opravy v zoo nebo dokončit výběh pro malé antilopy – chocholatky za necelé dva miliony korun. Rekordní čísla padala i v našem centru PodpoVRCH. „Vrátili jsme se na čísla z období před koronou,“ zkonstatovala spokojeně vedoucí vzdělávacího centra Pavla Jarošová. V roce 2022 zavítalo na výukové programy něco málo přes deset tisíc účastníků.

Rok 2022 byl úspěšný i z pohledu chovu zvířat. Z každoročních, již „tradičních“ odchovů můžeme uvést: lemury kata, plameňáky, lenochoda nebo křečky velké. Letos se nám narodilo i mládě alpaky nebo několik zeber Burchellových. „K těm vzácnějším odchovům patří mláďata pekari Wagnerových. Dvě selata se narodila na začátku června a jedná se o náš první odchov u tohoto druhu,“ vysvětlil ředitel.

Zoologická zahrada Jihlava v loňském roce uspořádala 27 akcí, které byly věnovány nejen světovým dnům zvířat. Velké oblibě se těší i komentované prohlídky se zoologem nebo prohlídky pro rodiny s dětmi. Zúčastnili jsme se i akcí mimo zahradu, jakými byly veletrhy, Běh pro zoo nebo dětské neděle, kde jsme pokračovali ve spolupráci s kinem Cinestar. V areálu zoo pak probíhalo i divadelní představení Kniha džunglí, což je úspěšný projekt ve spolupráci s Horáckým divadlem Jihlava.