Domů » Rekordní rok v jihlavské zoo!

Rekordní rok v jihlavské zoo!

Rok 2022 byl pro jihlavskou zoo velice úspěšný. Dosáhli jsme návštěvnického rekordu, dočkali se prvoodchovů a i v centru PodpoVRCH jsme se vrátili na „předkoronová“ čísla.

Počátek loňského roku byl pro jihlavskou zoo náročný. Jako i jiné instituce na Vysočině, tak i Zoo Jihlava postihl krach Sberbanky, kde měla uložené peníze. I přesto nakonec může rok s dvěma dvojkami na konci hodnotit velice pozitivně.

„Že se nám loni dařilo, bylo vidět především na loňské návštěvnosti. Dosáhli jsme návštěvnického rekordu od založení zoologické zahrady,“ řekl spokojeně ředitel zoo Jan Vašák. Celkově zoo za rok 2022 navštívilo 353 322 návštěvníků. Návštěvnicky silný byl i prosinec. „Pokud nepočítáme rok 2015, kdy jsme v prosinci otevírali Tropický pavilon a měli jsme zde více jak dvanáct tisíc lidí, tak byl loňský prosinec taky rekordní,“ zkonstatoval Vašák. Během posledního měsíce v roce 2022 do zoo zavítalo 6 964 lidí. Dle ředitele zoo k vysokému rekordu dopomohlo příznivé počasí a taky fakt, že mnoho lidí stále volí raději výlety po České republice než po zahraničí, což je zatím stále jakýsi pozůstatek po epidemii Covid-19.

V zoo se nám dařilo i u zvířat. Z každoročních, již „tradičních“ odchovů můžeme vzpomenout: lemury kata, plameňáky, lenochoda a křečky velké. Letos se nám narodilo i mládě alpaky nebo několik zeber Burchellových. „K těm vzácnějším odchovům patří mláďata pekari Wagnerových. Dvě selata se narodila na začátku června a jedná se o náš první odchov u tohoto druhu,“ vysvětlil ředitel. V Zoo Jihlava chováme tento druh od roku 2014. Ještě v polovině dubna se narodila dvě mláďata servala. Na mláďata jsme si v zoo museli pět let počkat. Radost nám udělala i čtyřčata ve výběhu prasat visajanských negroských. Toto prase je zařazeno mezi druhy kriticky ohrožené vyhubením. V Zoo Jihlava je chováme od konce roku 2019. Na přelomu září a října jsme se mohli pochlubit i velikou nadílkou u hroznýšovců jamajských. Celkem jich bylo 50 a jednalo se o mláďata od tří samic. Ve volné přírodě je hroznýšovec jamajský ohroženým druhem. Hroznýšovce jamajské získala jihlavská zoo z Durellovy zoo v Jersey v roce 1995, první odchov zaznamenala v roce 2003.

Z větších transportů můžeme vzpomenout příchod nového chovného samce irbise, který k nám přišel z Francie. Druhou velkou kočkovitou šelmou, která přijela, je samice levharta perského. Do Jihlavy přicestovala z Polska v polovině října.

Radost měli v loňském roce i v našem centru PodpoVRCH. „Vrátili jsme se na čísla z období před koronou,“ zkonstatovala spokojeně vedoucí vzdělávacího centra Pavla Jarošová. V roce 2022 PodpoVRCH zavítalo na výukové programy něco málo přes deset tisíc účastníků.

 

 

Simona Kubičková

vedoucí marketingového oddělení

Chov irbisů letos posilnil nový samec z Francie. Foto: Daniela Oberreiterová

Jubilejní 350 000 návštěvnici paní Alenu Kružíkovou z Polné s rodinou přivítal ředitel zoo Jan Vašák.
Foto: Daniela Oberreiterová