Domů » Nová samice ary hyacintového

Nová samice ary hyacintového

V jihlavské zoologické zahradě jsou tito impozantní papoušci k vidění od roku 2008. Nicméně od srpna 2013 až do letošního listopadu jsme drželi pouze dva samce. Díky mezinárodní spolupráci zoologických zahrad v rámci chovného programu EEP jsme počátkem října obdrželi doporučení na výměnu jednoho z nich s antverpskou zoo, kde naopak měli dvě samice. Po provedení nezbytných veterinárních vyšetření a testů proto v polovině listopadu náš zoolog a chovatel ptáků vyrazili s naloženým samcem na cestu do Belgie. Celý transport, jehož součástí byla samozřejmě i další zvířata, proběhl bez problémů a kolegové se po několika dnech v pořádku vrátili na Vysočinu i s novou samicí. 

Spojení obou nových párů, v Antverpách i Jihlavě, proběhlo bez sebemenších komplikací a všichni doufáme, že v obou institucích se v budoucnu dočkáme úspěšných odchovů. Nový pár můžou návštěvníci již vidět v expozici.

Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) je největší druh letájícího papouška na světě. Má kobaltově modré peří, mohutný černý zobák, zářivě žlutý lysý oční kroužek a pole u dolní čelisti zobáku. Žije v trvalých párech, po období hnízdění se sdružuje do menších skupin nebo rodinných hejn. Hnízdí v dutinách stromů. Dožívá se kolem 50 let života.

Samec ze Zoo Jihlava na cestě do Zoo Antverpy.
Chovatel Michal Kratochvíl při předávaní ary hyacintového v Zoo Antverpy.
Samec ze Zoo Jihlava v Antverpách, na fotce se samicí.
První chvíle nové samice ary hyacintového v Zoo Jihlava.
Nová samice ary hyacintového v expozici Zoo Jihlava.
Nový pár v Zoo Jihlava si na sebe zvykl rychle.