Domů » Lidé ze zoo – Pavla, Katka, Radka a Olena

Lidé ze zoo – Pavla, Katka, Radka a Olena

Jako matikářce mi děti za vyučovací hodinu nikdy nepoděkovaly, tady mi děkuje většina z nich. To mě na té práci baví, že cítím pozitivní zpětnou vazbu,” říká Pavla Jarošová, vedoucí vzdělávacího centra v jihlavské zoo. Začala v ní pracovat rok před tím, než centrum PodpoVRCH vzniklo a jeho dostavbu považuje za splněný sen. Společně se třemi kolegyněmi proškolily už zhruba 70 tisíc dětí.

Pavla Jarošová, Kateřina Martínková (PodpoVRCH, Zoo Jihlava)

“Zahrada má centrum vzdělávání od roku 2011. Splnil se nám velký sen o tom, jak dobře předávat informace dětem a dospělým. Zoo není jen o chovu a rozmnožování zvířat, ale také o vzdělávání …o tom, co je pro přírodu důležité,” vysvětluje vedoucí centra Pavla Jarošová.

Učitelky ze školek a škol volají do vzdělávacího centra jihlavské zoo nepřetržitě a vybírají z nabídky zhruba třiceti vzdělávacích programů. Kroužky, které dámy z CEVka (jak se v zoo vzdělávacímu centru říká) vedou, jsou většinou beznadějně obsazené a na místo čekají zájemci třeba dva roky. Oblíbené jsou také netradiční prohlídky, třeba jako ty večerní vánoční, kvůli kterým volají desítky zájemců a snaží se, bez ohledu na vyprodaný stav, všemožnými způsoby usmlouvat lístek. Ještě větší boj je o umístění dětí v letním příměstském táboře jihlavské zoologické zahrady.

“Děláme letní tábory, které mají úspěch. Loni byla zaplněná přes internet místa za jednu minutu a dvacet vteřin. Je to bitva. Dalších asi 500 zájemců bylo v pořadníku,” usmívá se Pavla, která má sama doma nespočet zvířat.

“Jak jsem byla učitelka přírodopisu tak k těm zvířatům tíhnu a od mala jsme doma zvířata měli. Množství zvířat od doby, co pracuju v zoo, se zvyšuje,. To je pravda. Děti byly ze začátku nadšené tím, že můžu získat zvířata a více informací o nich. Takže jsme prošli obdobím jako pes, kočka, králík, morče, činčila, osmáci, pakobylky a tak nějak to udržujeme.”

“To já jsem z vesnice, u nás jsou prasata a slepice normální. Můj syn ale pochopil, že králík nemusí být jen na maso, ale taky na mazlení, protože jsme si vzali zakrslého králíčka za zoo. Takže nám ten počet zvířat doma taky roste. Tedy, ne že bych to úplně chtěla, říkala jsem vždycky pojedeme se podívat na zvířátka do zoo, ale nevychází mi to,” směje se Katka, která společně s Pavlou učí děti chování k přírodě a ke zvířatům. Pavla původně pracovala jako učitelka matematiky a přírodopisu. Zkušenost s výukou dětí tedy má. Přesto jsou podle ní tato dvě zaměstnání nesrovnatelná:

“Nás baví ta velká tvůrčí práce. Co si vymyslíme, to uděláme. Tady je lepší zpětná vazba, než ve škole. Tam nikdo nepřišel, že by řekl “to jsem si hezky započítal ta procenta”, tady naopak chodí a děkují, jak je to bavilo.”

Kateřina: Když to srovnám s tou kancelářskou prací, tady je vidět, že ta práce má smysl. Ona každá má smysl, ale málokdo vám to řekne a málokdo vás pochválí. Většinou lidi čekají na to, co se nepovede a pak si chodí stěžovat. Tady ale to vnímají ty školy jinak. I ty paní učitelky. Řeknou. že jim to něco dalo a to je smysl naší práce.”

Doplňuje vedoucí vzdělávacího centra PodpoVRCH její kolegyně Kateřina Martínková. Ta pracuje v jihlavské zoo ještě déle než Pavla. Zažila už všechny tři ředitele zahrady. Dělala hlavně kancelářskou práci, propagaci a také tiskovou mluvčí. Dnes učí ty nejmenší děti jak se chovat ke zvířatům a k přírodě jako takové:

“Ty nejmenší děti si myslí, že se budou s těma zvířátkama mazlit a my jim říkáme, že to není o tom mazlení, ale o tom, co vyhovuje zvířatům, ne nám. Ona pak ta vědomost s nima roste…”

Radka Vaňková (PodpoVRCH, Zoo Jihlava), vzdělávací programy téměř za každého počasí 🙂

Například v zoologickém kroužku děti často zůstávají léta. Velká část z nich, podle Pavly Jarošové, doufá, že v zahradě jednou bude pracovat. Spousta z nich jí prý řekla, že jednou bude ředitel zoologické zahrady (což, mezi námi, není zase tak nereálné. Protože například současný ředitel jihlavské zoologické zahrady do kroužku chodil a tvrdil to samé:-) Pavla, Kateřina, Olena a Radka jsou čtyři pracovnice Centra vzdělávání jihlavské zoologické zahrady. Ke každoročním akcím vymyslely pro tento rok ještě jednu novinku. Na jaře chtějí spustit samoobslužný projekt ZOO V KUFRU. Školy si budou moci půjčit speciální kufr s návodem a záživně poznat areál a zvířata.

“Ty akce jsou příjemné, ta pozitivní zpětná vazba je prostě úžasná a to nás nabíjí,” uzavírá Pavla Jarošová.

 

🔊 Rozhovor (audio):

 


 

Partnerem seriálu je Český rozhlas Vysočina. Děkujeme 🙂

 

Autor: Olí Štrejbarová

Foto: Olí Štrejbarová