Domů » Kočkodan Rolowayův i chocholatky modré, to jsou plánované novinky pro rok 2023

Kočkodan Rolowayův i chocholatky modré, to jsou plánované novinky pro rok 2023

V roce 2023 plánuje zoo několik investic. Nejvíce očekávanými zvířaty jsou kočkodani Rolowayovy. Kolekci antilop doplní chocholatky a vzniknout by měla nová expozice pro vřešťany.  

Zoo Jihlava byla v loňském roce velice úspěšná a chce v nastoleném trendu pokračovat. Aby byla pro návštěvníky lákavá, plánuje i novinky na rok 2023. Do výběhu, který vznikl v blízkosti pavilonu žiraf by měly přijít chocholatky modré (Philantomba monticola). „Je to nejmenší druh chocholatky a v Evropě je chová pouze pět zahrad,“ přiblížil aktuální situaci ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák. Jejich příchodem rozšíříme kolekci afrických antilop v Jihlavě. V současnosti u nás antilopy zastupují voduška abok, nyala nížinná a dikdik Kirkův.

Nejvíce očekávaným novým obyvatelem je však primát původem z Afriky, kočkodan Rolowayův (Cercopithecus roloway). „Jejich nová expozice vznikne na místě současného Babiččina dvorečku. Celková investice se vyšplhá na zhruba dva miliony korun,“ vysvětlil Vašák. Kočkodan Rolowayův patří k největším druhům z čeledi kočkodanovití a patří ke kriticky ohroženým. I to je důvod, proč se Jihlava rozhodla tento ohrožený druh chovat. Návštěvníci se však nemusí bát, že o oblíbená zvířata z expozice Babiččin dvoreček přijdou. „Tyto druhy přestěhujeme na nové místo, do zadní části zoo k dětskému hřišti,“ říká ředitel.

Další plánovanou investicí je stavba nové expozice pro vřešťany. Jejich ubikace by se měla nacházet u velkého rybníka a na jeho ostrůvku budou mít svojí venkovní část. Tento projekt rovněž bude stát zhruba dva miliony korun. Finance na ubikaci vřešťanů jsou však jedny z těch, které uvízly ve Sberbance. Realizace tohoto projektu tak bude záviset na jejich získání.

Kočkodan Rolowayův by měl v roce 2023 doplnit kolekci zvířat v Jihlavě. Foto Simona Kubičková.