Domů » Karel Roden jako tvář nové kampaně – nekrmte zvířata v zoo, vyzývá ve videu, které poukazuje na nevhodné chování lidí

Karel Roden jako tvář nové kampaně – nekrmte zvířata v zoo, vyzývá ve videu, které poukazuje na nevhodné chování lidí

Nové video má apelovat na to, aby se lidé ke zvířatům chovali ohleduplně a nezpůsobovali jim zbytečnou bolest. Vzniklo jako reakce na tragický úhyn březí losice v Zoo Hluboká nad Vltavou.

Areál plný návštěvníků je sen každé zoologické zahrady. Jedině díky tomu mohou zahrady chovat ohrožené druhy zvířat a plnit svojí ochranářskou, vědeckou a vzdělávací funkci a být místem k oddychu. To vše za předpokladu, že návštěvníci dodržují pravidla. Ne vždy tomu tak je.

Vloni v Zoo Hluboká nad Vltavou návštěvníci zabili nevhodnou potravou březí losici. Jako reakci na to, vytvořili kolegové z Hluboké video upozorňující na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky. Hlas i tvář videu propůjčil Karel Roden, který tuto osvětovou činnost podpořil na základě osobních zkušeností z pohledu nadšeného chovatele zvířat. Zoologická zahrada Jihlava i další zahrady v České republice se k šíření osvětového videa připojují. Společně jsme video zveřejnili na svých sociálních sítích dnes – úterý 23. ledna v 13.00 hod.

Moderní zoologické zahrady připravují pro své obyvatele vyváženou stravu, s ohledem nejen na druh, ale i na konkrétní jedince a jejich zdravotní potřeby. Proto je jejich krmení ze strany návštěvníků velice nevhodné a často způsobuje zdravotní problémy nebo i úhyn. Zkušenosti s tím máme i v Jihlavě. „Měli jsme zde skupinu tamarínů pinčích, kterou jsme chovali na volno,“ popisuje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák. „I přes upozornění a zákazy je návštěvníci krmili. O několik tamarínů jsme přišli, protože dlouhodobě přijímali nevhodnou stravu,“ smutně zkonstatoval. I proto jsme tento druh museli umístit do oplocené expozice a zrušit tak pro návštěvníky velice atraktivní prezentaci.

Návštěvníci zoo si musí uvědomit, že krmení zvířat je v podstatě týráním. Mohou jim podat jednak nevhodnou stravu – řada druhů jsou potravní specialisté a živí se pouze určitou potravou. Za druhé si musí uvědomit, že nejsou v zoo sami a stejný nápadu může mít dalších několik stovek lidí, a tedy nejen nevhodnost potravy ale i její množství může být problémem.

Ředitel Zoo Hluboká Vladimír Pokorný k tomu dodává: „Tímto videem se snaží zoologické zahrady apelovat na to, aby se lidé ke zvířatům chovali ohleduplně a nezpůsobovali jim zbytečnou bolest.“

Video je ke zhlédnutí na oficiálních facebookových stránkách Zoo Jihlava a na tomto odkazu https://www.youtube.com/watch?v=2wPXFVrTD98.