Domů » Nový sad v jihlavské zoo bude i zdrojem potravy pro některá zvířata

Nový sad v jihlavské zoo bude i zdrojem potravy pro některá zvířata

Nákupní centrum Citypark Jihlava završí tento pátek jubilejní rok symbolicky výsadbou stromů v jihlavské zoo. Ze zeleně budou mít užitek nejen návštěvníci, ale i samotná zvířata.

„Naše nákupní centrum každý rok podporuje charitativní nebo dobročinnou aktivitu. Letos jsme hodně přemýšleli, jakou cestou se vydáme, protože první kulatiny se prostě musí pořádně oslavit. Napadlo nás, že bychom chtěli udělat něco pro širokou veřejnost, co zůstane pro další generace. Volba pak nakonec padla na výsadbu veřejné zeleně, která perfektně splňuje požadavek na trvalost a taky na prospěch co nejširšímu okruhu lidí,“ popisuje vznik nápadu Jana Vránová, marketingová manažerka.

Díky spolupráci s odborem životního prostředí na jihlavském magistrátu padl tip vysadit dřeviny v jihlavské zoo. „Sázet se bude přímo v sadu a v blízkosti plochy pro letové ukázky dravců. Plody ze sadu jsou využívány pro krmení zvířat. Konkrétně se budou sázet tři švestky domácí, 2 stromy třešně ptačí, 2 jeřáby ptačí. Z keřů bude zastoupen hloh Lavalův Carrierei, temnoplodec černoplodý a dřín obecný,“ doplňuje Jan Vašák, ředitel jihlavské zoo, který během výsadby osobně také zasadí „svůj“ strom. Rád by, aby se v sadu objevily stromy vhodné ke krmení listožravých primátů.

Vedle řiditele zoo se rýče chopí také zástupci statutárního města Jihlava a jihlavského magistrátu, který celý projekt organizačně zajistil. Strom přijde zasadit Ing. Vít Zeman, náměstek primátorky města Jihlavy: „Strom byl odjakživa symbolem. A ačkoliv se význam tohoto symbolu měnil dle kultury uctívání, přesto znamenal vždy určitý přesah našeho každodenního, dnes by se dalo hovořit, konzumního života. Chtěl bych právě při této příležitosti doufat, že komerční centrum CITYPARK si tímto projektem sahá do hloubky vlastního poznání. Že celý akt nebude jen reklamou, ale startem k novému přístupu k edukaci naší společnosti k věcem, které nás přesahují.“

Dva stromy zasadí také zástupci Cityparku Jihlava: za vlastníka CPI Property Group, Aleš Navrátil a za správu centra ředitelka Andrea Geyer: „Pro nás je výsadba velmi důležitým krokem směrem ještě blíže k veřejnosti. Jsme rádi, že můžeme alespoň malým dílem spolupracovat na utváření veřejného prostoru tak krásného krajského města, jakým Jihlava bezesporu je,“ uzavírá ředitelka.

Výsadba sadu začne v areálu jihlavské zoologické zahrady v pátek mezi 9 – 10h dopoledne.

 

autor: Jana Vránová, Olí Štrejbarová