Domů » EAZA kampaně » Silent forest – Ztichlý les

Silent forest – Ztichlý les

ÚVODEM

Členské organizace Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) již desítky let významně přispívají k ochraně ohrožených druhů a ekosystémů na celém světě. Ochranářské kampaně EAZA jsou jedinečným nástrojem schopným upoutat pozornost milionů návštěvníků zoologických zahrad a podnítit instituce i jednotlivce k činům. Příležitost pomoci mizejícím druhům se naskýtá i nyní. Nová ochranářská kampaň s názvem Silent Forest (Ztichlý les) nás tentokrát zavádí do jihovýchodní Asie na souostroví Velké Sundy, které je domovem těch nejpozoruhodnějších druhů zpěvných ptáků. Některé z nich se díky nadměrnému lovu a nelegálnímu obchodu dostaly až na hranici vyhubení. Je tedy nejvyšší čas zasáhnout, než tamní lesy zcela utichnou.

 

O KAMPANI A JEJICH CÍLECH

Každým dnem mizí z lesů jihovýchodní Asie obrovské množství zpěvných ptáků. Ti se stávají předmětem obchodu, ať už za účelem chovu, tak pro účast v pěveckých soutěžích. Nadměrná poptávka postihuje stovky ptačích druhů a miliony jedinců ročně. Ty nejžádanější z nich již z mnoha ostrovů zcela zmizely a ocitají se tak na pokraji vyhynutí.

 

CÍLE KAMPANĚ

V Evropě

  • Zvýšit povědomí široké veřejnosti o současné kritické situaci s asijskými zpěvnými ptáky.
  • Sesbírat dostatek finančních prostředků na vybrané ochranářské aktivity.
  • Informovat a motivovat širokou veřejnost k ochraně pěvců prostřednictvím environmentální výchovy a vzdělávacích akcí v zoo.
  • Poskytnout odborné znalosti a experty ze zoologických zahrad na výzkumné a chovatelské aktivity v regionu jihovýchodní Asie.

V oblasti jihovýchodní Asie

  • Zvýšit povědomí místních obyvatel o současné kritické situaci s asijskými zpěvnými ptáky prostřednictvím ekologické výchovy a vzdělávacích programů.
  • Vypracovat metodiku chovu pro všechny cílové druhy pěvců a podpořit v regionu jejich legální chov v lidské péči.
  • Zefektivnit vymáhání práva.
  • Vybudovat záchranná a chovatelská centra.
  • Podporovat výzkumné aktivity, které jsou klíčové pro repatriační programy cílových ptačích druhů.

Kampaň poběží od 1. října 2017 do 30. září 2019.

Soutěž Zoo Jihlava „Ztichlý les”

I v letošním roce pokračuje soutěž Zoo Jihlava pro školy věnovaná kampani EAZA „Silent forest – Ztichlý les”, která je zaměřena na ochranu pěvců v jihovýchodní Asii.

a) MŠ + 1., 2. třída

1. úkol: Vyrobte pexeso/domino (maxi nebo i standartní velikost) s našimi a kampaňovými ptáky. Můžete vycházet z omalovánek v příloze, nebo vymyslet úplně originály. Technika může být libovolná. Hotový výrobek/výrobky vyfoťte a pošlete nám jejich fotku nebo je přineste ukázat na závěrečnou prezentaci.

Pro inspiraci:

Omalovánky našich ptáků: https://www.chaloupky.cz/hura-z-lavic-do-prirody/
Obrysy kampaňových ptáků: ZDE
Univerzální obrys ptáka: ZDE

2. úkol: Vymyslete básničku/písničku obsahující tato slova: hnízdo, pták, zpívat, loskuták, les nebo jejich zdrobněliny.

b) ZŠ a SŠ

1. úkol: Pozorujte hnízdění ptáků – přihlášená škola od nás dostane budku, kterou umístí do okolí své školy. V průběhu jara ji bude třída pozorovat a zaznamenávat, kdo ji obydlel, jestli zahnízdil …

Informace k vyvěšení: https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/ptaci-budky/

2. úkol: Sledujte pobytová znamení ptáků v okolí školy (hnízda, vývržky, výkaly,…) a zkuste určit, komu patří.

3. úkol: Sledujte přílet vybraných ptáků: čáp, vlaštovka, drozd, jiřička, špaček, skřivan a zaznamenejte, kdy jste je poprvé zahlédli.

 

Dobrovolné úkoly pro všechny:

1. výroba pítka pro ptáky

Pro inspiraci:

https://www.ireceptar.cz/zvirata/ptaci/ozdobte-zahradu-a-poteste-operence-ptaci-napajedla-a-koupadla/
http://www.evvoluce.cz/dilna/02-vyroba-napajedla.php
https://birdwatching.cz/birdwatcher-rady/item/264-nezapominejte-na-pitka-pro-ptaky
http://oldcso.birdlife.cz/index.php?ID=37

2. videoklip na melodii Zoo Chester (noty ke stažení)

Vymyslete vlastní český text na danou melodii, natočte video s vaší verzí písničky a to nám pošlete.

V loňském roce se některé školy napříč republikou již zúčastnily v pilotní verzi a ze zaslaných videí vznikl tento sestřih:

https://www.facebook.com/silentforestcampaign/videos/2123578814370041/

Další náměty najdete ZDE

 

SBÍRKA DALEKOHLEDŮ. Pomozte nám sbírat dalekohledy! Doneste svůj starý (ale stále funkční) dalekohled do zoo či zorganizujte sbírku ve vaší škole. Vámi poskytnuté dalekohledy budou prostřednictvím kanceláře kampaně v Zoo Liberec poskytnuty místním dětem v Indonésii.


Prezentace výsledků, vystoupení, výtvorů proběhne v pátek 31. května 2019 v Centru PodpoVRCH a v Zoo Jihlava. Zapojené děti budou mít vstup do zoo zdarma a jednotlivé školy a školky získají diplom a drobné odměny.

Brožura Silent forest ke stažení ZDE

 

Mgr. Pavla Jarošová, jarosova@zoojihlava.cz