Domů » Do Zoo Jihlava přicestoval nový samec tuleně obecného

Do Zoo Jihlava přicestoval nový samec tuleně obecného

Po dvou letech mohou návštěvníci jihlavské zoo obdivovat v expozici tuleňů trojici těchto zvířat.

Dnes ráno dovezli kolegové ze Zoo Ústí nad Labem do Jihlavy mladého samce tuleně obecného (Phoca vitulina vitulina). Samce jsme v přepravní bedně přenesli k expozici tuleňů. Po chvíli rozhlížení nabral odvahu a vybral se zkoumat nový domov. Nejdřív se pohyboval na břehu, pak se vydal i do vody, odkud už vyhlížely dvě samice, které mu v Jihlavě budou dělat společnost. Seznámení proběhlo bez problémů a nová skupina již po chvíli společně plavala a vzájemně se poznávala.

Nový samec se jmenuje Robbie a narodil v Zoo Antverpy a je mu 4,5 roku. K nám přicestoval z Ústí nad Labem, kde žil s druhým samcem. V Zoo Jihlava mu společnost dělají dvě třináctileté samice Tamina a Lilly. Ty čekaly na příchod nového samce dva roky – po tom, co v listopadu 2018 uhynul samec Artos.

Tuleni obecní se vyskytují v severní oblasti Tichého a Atlantického oceánu, lze je najít i na severním pobřeží Evropy. Žijí ve skupinách, loví korýše, ryby a hlavonožce. Zoo Jihlava chová tuleně obecné od roku 2006.

text a foto Simona Kubičková

Vypouštění do nového domova.

Robbie postupně zkoumal nové okolí.

Nový obyvatel ihned zaujal samici Taminu (ve vodě). Vzájemné poznávaní – nový samec Robbie na fotce vlevo. Vzájemné poznávaní – nový samec Robbie na fotce vlevo, vpravo samice Tamina.