Domů » Den Země v zoo a odjezd tygra Dandyse

Den Země v zoo a odjezd tygra Dandyse

Den Země v Zoo Jihlava 

V neděli 22. dubna se mohou návštěvníci těšit na oslavu Dne Země v jihlavské zoo, který bude probíhat v areálu zoo od 10 do 16 hodin. Připraven bude pestrý program se soutěžemi a hrami nazvanými „Lesní putování“, nebude chybět ani keramická dílnička, malování na obličej, povídání o životě v mokřadech od členů „Ochrana a management, z. s.“, nebo malování bavlněné látkové tašky ve tvořivé dílničce.

Návštěvníci se mohou také těšit na oblíbené letové ukázky dravců a sov v 11 a ve 14 hodin s manželi Evou a Edou Školoudovými.

Prvních 300 klientů České průmyslové zdravotní pojišťovny bude navíc mít po předložení svého zdravotního průkazu vstup do zoo zdarma!


Tygr Dandys se vrací zpátky do Zoo Brno 

Tygří táta dvou malých koťat tygrů sumaterských Dandys odcestuje v pátek 20. dubna zpět do svojí domovské zoo v Brně. Tam se na něj těší nejen jeho partnerka Satu, ale zejména chovatelé, kteří díky Dandysovu otcovství vědí, že je samec nejen plodný, ale také získal řadu cenných zkušeností s úspěšným pářením a soužitím s jihlavskou tygřicí Čintou.

„Dandys přijel do Zoo Jihlava na konci října po skončení hlavní návštěvnické sezony. Jeho transport a následné spojování s Čintou jsme měli naplánované tak, aby se případná koťata narodila na jaře. Oba tygři si natolik sedli, že již po necelém týdnu chovatelé pustili Dandyse za Čintou. Hned v listopadu následovalo první páření, které však bylo neúspěšné, takže se vše po necelém měsíci opakovalo. Poté spolu tygří pár báječně fungoval až do konce března, kdy chovatelé i podle změn Čintina chování oba tygry oddělili. Hned poté následoval 28. března úspěšný porod dvou malých tygřat. Od té chvíle již byli Činta s Dandysem rozděleni, což je přirozené, neboť i v přírodě se obě pohlaví tygrů setkávají a delší dobu spolu žijí pouze v období námluv.“ Vysvětluje ředitelka zoo Eliška Kubíková.

„Nyní budou mít koťata necelý měsíc, a co nevidět budou sama vylézat z porodního boxu. Činta bude mít spoustu práce, aby péči o sílící a rostoucí koťata zvládla. Dandys by navíc musel být stejně po dobu asi dvou let od koťat i od Činty oddělený. Takže nastal čas, aby využil svoje zkušenosti a vrátil se zpátky do brněnské zoo, jejímuž vedení zvláště děkuji za vstřícnost a skvělou spolupráci, která rozmnožení tohoto vzácného poddruhu tygra umožnila.“ Dodává Kubíková.

Tisková zpráva č. 07-18

autor: mm