Domů »
Často kladené otázky
- Jaká je otevírací doba zoo?
Zoo Jihlava je otevřena každý den po celý rok včetně všech státních i církevních svátků. Otevírací doba pokladen je od listopadu do března od 9:00 do 16:00, v dubnu a v říjnu od 9:00 do 17:00 a od května do září od 8:00 do 18:00. Areál Zoo se uzavírá vždy 2 hodiny po uzavření pokladen.
- Kolik stojí vstupné?
Více na stránce Ceník a otevírací doba.
- Mohu k vám se psem?
Do zoo mohou pouze asistenční psi. K tomuto opatření nás vede především poměrně malá rozloha zoologické zahrady a případné větší množství lidí a zvířat na jednom místě.
- Jakými způsoby mohu hradit vstup do zoo?
Hotově (Kč a €), platební karty (VISA a MasterCard), ActivePass by Sodexo, Sodexo Pass (Relax Pass, Flexi Pass, Fokus Pass, Dárkový Pass), Le Cheque Dejeuner (Unišek, Unišek plus) a Edenred CZ (Ticket multi, Compliments – dárkový, sport a kultura). Poskytujeme také slevu 10 % ze vstupného pro držitele Rodinných pasů.
- Je možné se v zoo najíst?
Ano. Návštěvnický servis.
- Je u vás možné zaparkovat s autem/autobusem?
Ano. U Hlavního vstupu do zoo máme rozsáhlé parkoviště. Autobus je ale třeba nahlásit předem na Hlavní pokladně tel.: 565 596 950.
- Mohu k vám přijet na kole?
Ano, zcela určitě. V současnosti je v zoo možné uzamknout kola u stojanů u obou vchodů. Místo se stojany se nachází hned vedle turniketového východu u hlavního vstupu a uvnitř areálu zoo před spodní pokladnou. Stojany a kola nejsou samostatně hlídány žádnou speciální ostrahou.
V rámci bezpečnosti návštěvníků, hlavně dětí, musela zoologická zahrada přistoupit k zákazu používání dětských kol, koloběžek, kolečkových bruslí, skateboardů apod. na návštěvních cestách zoo. Výjimku mají pouze děti se sníženou pohyblivostí, které mají speciální povolení.
Důvodem je zajištění bezpečnosti našich návštěvníků, zejména ale samotných uživatelů těchto strojů. Areál Zoo Jihlava je členitý v mírném svahu a malé děti nejsou schopny v tomto terénu zatáčet a zabrzdit, což může být nebezpečné zvláště při velkém počtu návštěvníků. Jednak tím chceme zabránit nehodám a zraněním malých řidičů. A také bychom rádi, aby si návštěvu zoo užili i dospělí a nemuseli stále uskakovat před dětmi a sami se poté nezranili.
- Mohou v zoo návštěvníci krmit zvířata?
Lze krmit zvířata, u jejichž výběhů se nacházejí krmné automaty s granulemi (např. kozy a ovce), ale je možné krmit pouze a jedině tato zvířata a pouze granulemi z krmných automatů. V případě, že v automatu granule některý den již nejsou k dispozici, znamená to, že denní limit krmení, které mohou zvířata dostat, je již vyčerpán. Proto prosíme, dále již zvířata nekrmte ani jinými granulemi z jiných automatů, ani jiným krmením. Z domova donesené či v zoo koupené jídlo jim způsobuje zdravotní komplikace, které mohou končit až úhynem zvířete.
- Proč nejsou některá zvířata v návštěvnické části vidět?
Některé druhy zvířat z teplých oblastí tráví zimu v zázemí zoo. Jsou to především taková, která v zimě nemají možnost schovat se do vytápěné ubikace, nebo by snadno překonala zamrzlé vodní příkopy, třeba někteří lemuři, ptáci, želvy apod. S příchodem teplejších dnů se opět vrátí do svých expozic. Většina zvířat však chodí do venkovních výběhů i v zimním období, vždy alespoň na nějakou část dne, nebo je máte možnost spatřit v pavilonech.
Některá zvířata jsou uvedena v seznamu chovaných druhů, ale v expozicích je neuvidíte. Mezi hlavní cíle moderní zoologické zahrady patří zejména záchrana ohrožených či v přírodě dokonce vyhubených druhů zvířat. Většinou je možné potřeby zvířat spojit s požadavky expozičními, ale v některých případech máme důvody pro chov vybraných druhů pouze v zázemí zoo, kam běžný návštěvník nemá přístup. Třeba, když je druh natolik plachý, že vyžaduje naprostý klid, nebo je natolik chovatelsky náročný, že potřebuje speciální podmínky chovu.
- Proč nechováte toto konkrétní zvíře?
Do jedné zoologické zahrady se všechny druhy živočichů z celého světa prostě nevejdou. Navíc chceme našim chovaným zvířatům poskytnout co možná nejlepší a nejvhodnější chovatelské zařízení, abychom jim poskytli kvalitní podmínky k životu. Druhová skladba se s přibýváním nových moderních expozic neustále mění a také zvyšuje. Například po výstavbě projektu „Zoo pěti kontinentů“ přibyly dva druhy krokodýlů, žirafy, fenci, poloopice komby, varani, nebo velké druhy vodních želv. S každou rekonstrukcí, nebo stavbou nové expozice počítáme nejen s přesunem již chovaných druhů, ale i s příchodem druhů nových.
- Jaké plánujete do budoucna nová mláďata?
Do jedné zoologické zahrady se všechny druhy živočichů z celého světa prostě nevejdou. Navíc chceme našim chovaným zvířatům poskytnout co možná nejlepší a nejvhodnější chovatelské zařízení, abychom jim poskytli kvalitní podmínky k životu. Druhová skladba se s přibýváním nových moderních expozic neustále mění a také zvyšuje. Například po výstavbě projektu „Zoo pěti kontinentů“ přibyly dva druhy krokodýlů, žirafy, fenci, poloopice komby, varani, nebo velké druhy vodních želv. S každou rekonstrukcí, nebo stavbou nové expozice počítáme nejen s přesunem již chovaných druhů, ale i s příchodem druhů nových.
- Proč mláďata, která se u vás v zoo narodila, odcházejí do jiných zoologických zahrad?
Není možné chovat a ponechat si všechna mláďata, která se u nás narodí. Jednak z hlediska příbuzenského křížení (matka by mohla mít mladé se synem, apod.), tak z hlediska prostorového. Někteří dospělí samci (občas i samice) jsou silně teritoriální, takže v případě, že by u nás mládě zůstalo, časem by nutně muselo dojít k vzájemným soubojům mezi ním a jeho otcem či matkou. Z těchto důvodů se zvířata zdarma poskytují jiným zoologickým zahradám v rámci spolupráce, často i na mezinárodní úrovni.
O přesunu a umístění vzácnějších druhů zvířat často ani nerozhodujeme sami, ale rozhoduje koordinátor – odborný pracovník, který má přehled o všech jedincích daného druhu chovaných v evropských zoologických zahradách a může dávat doporučení k sestavení nejvhodnějších chovných párů. Tím se předchází nebezpečí příbuzenského křížení zvířat a zvyšuje se jejich šance na přežití. Právě zoologické zahrady se dnes snaží o vytvoření životaschopné populace pro případ vyhynutí daného zvířete v přírodě.
- Neuvažujete o zákazu kouření v celém areálu zoo?
V naší zoo jsou pro kouření vyhrazena pouze dvě místa, která jsou umístěna přibližně po třetinách návštěvnické trasy. Takto vyhrazená místa jsou vyznačena i na mapách v zoo. Kouřit se samozřejmě nesmí ani v pavilonech, v restauracích, nebo na dětských hřištích. Zákaz kouření platí i v celém areálu mimo vyhrazena místa. Pokoušet se však jakkoli pokutovat porušení zákazu v celém cca 10 ha areálu zoo není technicky možné a sázíme tak na slušnost a ohleduplnost našich návštěvníků. Snažíme se vyjít vstříc různým potřebám a nárokům návštěvníků, ale je nám jasné, že není a nikdy nebude v našich silách se zavděčit všem.
- Mohu k vám do zoo přivézt zvíře, když už ho doma nadále nechci, nebo nemohu chovat?
Bohužel, Vaše zvířata přijmout nemůžeme. Nemáme na to jednak kapacity a není to naší prioritou. Kdybychom měli v zoo shromažďovat všechny nechtěné domácí mazlíčky, které si lidé pořídí, už by v zoo nezbylo místo pro žádné ze vzácných a ohrožených zvířat, jež naši péči opravdu potřebují. Není to také jen otázka místa, ale i financí a času ošetřovatelů.
Zkuste zvíře umístit do příslušného městského útulku pro zvířata, nebo je prostřednictvím inzerce nabídnout jinému chovateli, kterému třeba udělá radost a poskytne mu odpovídající péči.
- Jak se stát chovatelem zvířat v zoo?
Na práci chovatele je potřeba vysokoškolské či středoškolské vzdělání ukončené maturitou, přednostně z oboru zemědělství – chov zvířat, střední veterinární školy, případně gymnázia zakončeného maturitou z biologie. Jakákoliv předchozí praxe v oboru chovu zvířat je velmi vítána. Vlastní zkušenosti v chovatelství, akvaristice či teraristice, ornitologie, entomologie zvyšují šance uchazeče o přijetí. Jste-li navíc ochotni si doplňovat vzdělání třeba různými specializovanými kurzy, umíte-li co nejaktivněji alespoň jeden světový jazyk a smíříte-li se s tím, že budete pracovat nadprůměrně a samostatně za silně podprůměrný plat a chcete-li opravdu vážně pracovat se zvířaty – pak jste na nejlepší cestě zkusit se ucházet o místo chovatele exotických zvířat v naší zoo. nyní jsou sice všechna tabulková místa dlouhodobě obsazena, ale kdo ví? Šikovných a pracovitých lidí, není v žádné firmě, tedy ani v zoo nikdy dost.
- Mohl/-a bych přijít do zoo na brigádu?
Naše zoo bohužel nepřijímá brigádníky na pozici chovatele. Vždy na jaře, před hlavní sezonou, však přijímáme brigádníky na pozice pokladních, zahradníků, úklidu, nebo obsluhy parkoviště. Případně se můžete zkusit poptat u našich u firem, kteří v nájmu v zoo provozují občerstvení, nebo některé atrakce.
- Kolik je v zoo zvířat a zaměstnanců?
Aktuální počty se dozvíte ve výroční zprávě, kterou si můžete stáhnout na našem webu. V současnosti se jedná o více než 260 druhů zvířat v počtu více než 1300 jedinců a 55 zaměstnanců.