Domů » Zoo Jihlava má druhou nejvyšší návštěvnost v historii

Zoo Jihlava má druhou nejvyšší návštěvnost v historii

Navzdory třem a půl měsícům uzavření začátkem loňského roku se jihlavská zoo těší druhé nejvyšší návštěvnosti ve své historii.

Zoo Jihlava je dlouhodobě nejnavštěvovanějším a nejoblíbenějším turistickým místem v kraji Vysočina. Dosvědčuje to i návštěvnost zoo za uplynulý rok 2021, kdy jejími branami prošlo celkem 342.479 návštěvníků. To je v současnosti její druhá nejvyšší návštěvnost hned za rokem 2019 s 346.600 lidmi. Zoo Jihlava přitom mohla v důsledku hygienických opatření otevřít brány pro návštěvníky v loňském roce poprvé až 12. dubna 2021.

Pravděpodobně však právě i kvůli všem uzávěrám, lockdownu a nemožnosti cestovat mimo okres, vzali lidé možnost navštívit zoologické zahrady s obrovským povděkem. Možná v tom hrály i obavy části veřejnosti trávit dovolenou v zahraničí a tak se turistický ruch upnul spíše k tuzemským výletním cílům. Ještě v dubnu a květnu byla návštěvnost zoo průměrná a odpovídající předchozím rokům. Každý další měsíc okolo letní sezony však byl návštěvnicky nadprůměrný. Tradičně nejsilnějšími měsíci byl červenec s 93.569 lidmi, což je momentální historický rekord a srpen se 77.992 lidmi. Překvapily však i měsíce červen s cca 48.000, září s cca 32.000 a říjen s cca 22.000 návštěvníky. Celkově bylo už na konci října vidět, že návštěvnost Zoo Jihlava bude více než skvělá.

„Přízeň lidí a s ní spojená i vysoká návštěvnost nám velice pomohla zejména po ekonomické stránce. Chybějící finanční zdroje v prvním covidovém roce 2020 jsme čerpali z našeho rezervního fondu a velice nám pomohl i náš zřizovatel Statutární město Jihlava. Do začátku roku 2021 jsme tak vstupovali s minimem prostředků a velikou nejistotou, kdy budeme moci pro veřejnost otevřít. Zde patří obrovské díky všem našim návštěvníkům, příznivcům a podporovatelům za to, že k nám do zoo chodili a že nás i přes různá aktuální hygienická opatření neváhali navštěvovat. Doufám, že radost ze setkání se zvířaty, pozitivní zážitky i poučení převládaly nad drobnými omezeními. Za jejich dodržování, disciplínu a trpělivost patří všem našim návštěvníkům též veliké díky. Zároveň nás to všechno zavazuje do nadcházejícího roku i do dalších let k udržení standardu i dalšího zkvalitňování i rozšiřování našich služeb.“ Vysvětluje a děkuje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

Autor: Martin Maláč

Foto: Petr Kolb