Domů » Zoo Jihlava bude mít načas nové obyvatele – hliněná zvířata

Zoo Jihlava bude mít načas nové obyvatele – hliněná zvířata

Do zoo chodíme hlavně za zvířaty, ale neméně důležitá je i kulturní a vzdělávací funkce zoologických zahrad. Proto jsme se rozhodli společně s Domovem ve Zboží p.o., že vám nabídneme i jiný úhel pohledu na zvířata všeho druhu. Spojili jsme sochařství se zvířaty a zoologií. V naší zoo budete moct obdivovat výtvory klientů dílny Volšové ruce.

Vernisáž unikátní sochařské výstavy bude zahájena v 11 hodin dne 8. srpna 2019 v příjemném prostředí parčíku před expozicí tygrů. Akci zahájí Pavel Franěk, 1. náměstek hejtmana Kraje Vysočina, který nad výstavou převzal i záštitu; Daniel Škarka, člen Rady města Jihlavy; Jan Vašák, ředitel Zoo Jihlava; Josef Procházka, ředitel Domova ve Zboží; Jaromír Dubský, vedoucí dílny Volšové ruce a její klienti. V den vernisáže bude možné vyzkoušet si i práci s hlínou. Výstava hliněných zvířat potrvá do 12. září 2019.

Klienti dílny Volšové ruce při Domově ve Zboží pracují Tasovskou metodou modelování, která vychází z Axmanovy techniky určené především nevidomým klientům. Postupem času se však ukázalo, že je metoda vhodná pro další zdravotně postižené výtvarníky, kteří nemohou využít klasického řemeslně – výtvarného vzdělání. Na rozdíl od práce s keramikou se při práci se šamotovou hlínou nepoužívá voda ani žádné další nástroje. Hliněné sochy, které budou v zoo vystavené, jsou dílem devíti pracovníků této dílny.

Autor: Martin Maláč

Foto: Jan Foltán