Domů » Kočka palawanská – nejmenší kočka v jihlavské zoo

Kočka palawanská – nejmenší kočka v jihlavské zoo

Do pavilonu šelem v Zoo Jihlava dnes zoologové přivezli samici jedné z nejmenších koček světa. Dospělá zvířata měří včetně ocasu na délku mezi 60–80 cm a dosahují hmotnosti 1,7–2,5 kg. Kočka palawanská je velmi vzácným poddruhem asijské kočky bengálské a žije pouze na filipínském ostrově Palawan. „Ostrovní druhy živočichů a rostlin jsou nejohroženějšími organismy na Zemi, takže i z tohoto důvodu jsme se rozhodli chovat právě palawanské kočky. Koneckonců i v chovech zoologických zahrad jde o jedny z nejvzácnějších kočkovitých šelem. V celé Evropě je v registrovaných zoo chováno pouze 12 jedinců, z toho 6 samců a 6 samic.“ Sdělil ředitel jihlavské zoo ing. Jan Vašák.

Kočka palawanská je jedním z přibližně dvanácti uznávaných poddruhů mnohem hojnější a rozšířenější kočky bengálské, které se vzhledem i způsobem života podobá. Jako většina menších koček je aktivní zejména za soumraku a v noci a žije samotářským způsobem života. Tyto kočky jsou velice plaché a ve volné přírodě snadno unikají pozornosti. I z tohoto důvodu se odhady jejich divoké populace na Palawanu velice různí. Podobně jako blízce příbuzná kočka rybářská i kočka palawanská velmi dobře plave a mezi prsty má plovací blány. Výborně také šplhá po stromech, kde se často zdržuje. Ve své domovině dávají kočky přednost vlhčím listnatým lesům, občas i plantážím. Vyhýbají se však suchým a otevřeným stanovištím. Samice rodí většinou 2–3 mláďata po 60–70 denní březosti.

Mladá samice kočky palawanské v Zoo Jihlava se narodila v roce 2014 v Tierparku Berlin. Stejně jako ostatní zvířata tohoto druhu v Evropě, je stále v majetku berlínského Tieparku, který také pro kočky palawanské vede chovný program.

autor: Martin Maláč