Zookoutek, který byl předchůdcem dnešní zoo, vznikl v krásném prostředí lesoparku Heulos v roce 1957. Prvním zařízením zde byla např. expozice ptactva, o kterou se zasloužil tehdejší inspektor kultury národního výboru Oldřich Vávra. Postupně přibývaly další a začal rozvoj zařízení. Posléze převzal vedení zookoutku Jindřicha Weis a  byl postaven medvědinec, velké voliéry pro dravce, rybník pro vodní ptactvo a ohrady pro kopytníky. V roce 1960 se jeho vedoucím stal Josef Vitásek, pod jehož vedením byla vybudována síť jednoduchých klecí, pavilon opic a pavilon šelem. Když však v roce 1966 zemřel, zůstalo zařízení rok bez vedení a jeho stav se zhoršoval. Chyběla atraktivní zvířata, peníze i návštěvníci.

Na podzim roku 1967 přišel do zookoutku ze Zoo ve Dvoře Králové nad Labem Vladislav Jiroušek. Krátce poté však rozhodla rada města o likvidaci zookoutku. Téměř zázrakem se v poslední chvíli podařilo toto rozhodnutí zvrátit. Byla vypracována první studie rozvoje zoo. Započalo se s rekonstrukcí stávajícího zařízení a přibývaly nové druhy zvířat. Stav zoo se pomalu zlepšoval. Návštěvnost se z původních dvaceti tisíc zdvojnásobila. Nedaly na sebe čekat ani první chovatelské úspěchy. Postupně byly získávány i vzácnější druhy zvířat a zařízení se stávalo atraktivnějším. V roce 1982 byl zookoutku Ministerstvem kultury udělen statut zoologické zahrady. Po patnáctiletém úsilí byl Ing. Vladislav Jiroušek jmenován jejím prvním ředitelem.

V roce 2005 nastoupila na post ředitelky zoo Ing. Eliška Kubíková. Zoo se v této době dále rozrůstá, přičemž je kladen důraz na přírodní vyznění jednotlivých expozic.  V letech 2012 - 2015 vznikla řada nových expozic v rámci projektu "Zoo pěti kontinentů".  Díky tomu se zvyšuje i počet chovaných druhů zvířat. Návštěvnost zoo se ročně pohybuje kolem 250 tisíc návštěvníků a také stále roste. 

Jaké novinky přinesly jednotlivé roky? Podívejte se ZDE.

historické foto